headlines:

200 yılına ait anılarımın içinde en canlısı, Ledra Palace’da lösemi hastası, Kemal ve Andreas için uygun ilik taraması amacıyla başlatılan kampanyadır. O dönemde etrafımdaki herkes bu konuyu konuşuyordu. Her iki toplum için de çok büyük ve duygusal bir olaydı. Biz de tüm çekirdek aile olarak toplanıp ara bölgeye gittik. O dönemde ara bölge, ve burada bulunan Ledra Palace Oteli her gün gördüğümüz, yürüyüp geçtiğimiz yerler değildi. Hele Kıbrıslı Rumlarla aynı mekanda olmak, benim için hiç de alışılmış bir durum değildi. Hatırlıyorum inanılmaz bir duygu yoğunluğu yaşamıştım o gün. Kan alınacak olmasının verdiği gerginlik bir taraftan, bu iki küçük çocuk için duyduğum endişe, orada bulunmanın heyecanı, ve birbirine düşman denilen iki toplumun her şeyi bir kenara bırakarak bu iki çocuğa yardım edebilmek umuduyla Ledra Palace Oteline doluşması. Sanırım her iki toplum için de tüm çatışmaların, anlaşmazlıkların, böylesi bir trajedi karşısında anlamsızlaştığı bir dönemdi. Bunu, Kıbrıs tarihinde önemli ve not edilmesi gereken bir olay olarak görüyorum.

Nisan 2000’de Kıbrıslı Türk Uğur Yalçın’ın eşleşmesi sayesinde Andreas’a başarılı bir nakil yapılmıştır. Malesef Saraçoğlu ailesi geç teşhis, kanser hastalığı hakkında yeterli bilginin olmaması, ve özellikle uygun ilik taraması kampanyasının tamamen etkili olmasını engelleyen bürokrasi sebebiyle Kemal’ı kaybettiler. Bu trajik deneyimin ardından, Kemal’ın babası Şua Saraçoğlu`nun inisiyatifiyle, diğer ailelerin de aynı süreçleri yaşamaması için 2001 yılında Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı 72 kurucu üyesiyle birlikte kuruldu. Vakfın kuruluşu ile ilgili detaylı bilgiye şu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.kemalsaracoglu.org/vakfin-kurulus-hikayesi/

 

Kuruluşundan bu yana oldukça yoğun ve özverili çalışan Vakıf, ülkemizin epidemiyolojik haritasının oluşması ve kanser kayıt sisteminin kurulması, kansere yönelik erken tanı ve tarama merkezlerinin kurulması, toplumun kanser konusunda  sürekli eğitilmesi ve kansere yönelik tedavi  hizmetlerinin geliştirilmesini kapsayan dört temel hedef etrafında çeşitli hizmetler sunmaktadır. Bugün kanser hastalığıyla mücadele eden 0-21 yaş arası 70 üye çocuğa sosyal ve psikolojik destek sunan vakıf aynı zamanda finansal olarak ailelere destek vermektedir.

 

Kanser ile savaşta en önemli şeyin moral olduğunun altı çizilir. Çocukların tedavi gördükleri servisleri çağdaş normlara uydurmak için çocuk onkoloji servisinde onlara içinde keyifli vakit geçirebilecekleri, kafalarını dağıtıp çocuk olmanın keyfini çıkarabilecekleri, konforlu bir ortam sunmak amacıyla 2010 yılında Mehmet Kortay ve Sayın Mustafa Hürses öncülüğünde başlayan ve 2015 yılında hayat bulan 50+ Açıkartırma Projesi, ve bağışçılardan aldıkları destek ve katkılar sayesinde Kemal Saraçoğlu Vakfı, Onkoloji Merkezindeki 4. Kat olan Pediatrik Hematoloji ve Onkoloji katını başarıyla tamamlamayı başarmıştır. Merkezde ayrıca bedava psikolojik destek hizmeti de verilmektedir.

oyun_odasi_2-768x512koridor_2-768x512

Verdiği hizmeti burada da sonlandırmayan Vakıf, travma sırası ve sonrasında sosyal gelişim desteği de sağlamaktadır. Üniversite bursu, dershane ücreti, doğum günü hediye çeki, her sene aileleri ile birlikte Kıbrıs’ta bir otelde tatil imkanı gibi desteklerin yanında, Vakfın düzenli olarak organize ettiği Yaşam Atölyesi, yeni yıl partileri, piknikler ve diğer etkinliklerle bu hastalıkla mücadelenin sonucunda hem maddi hem de manevi olarak zorlanan ailelerin ve çocukların hayatını kolaylaştırıp renklendirmek için özverili bir şekilde çalışmaktadır.

hasta_odasi-768x512

Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı diğer taraftan Güney Kıbrıs’tan KARAISKAKIO Vakfı ile birlikte işbirliği içinde adanın her iki kesiminden de toplanan örnekleri Kıbrıs’taki ilik bankasına oradan da dünya ilik bankasına gönderir. Bu güne kadar 51 donör dünyanın 27 farklı ülkesinde yaşayan insanların hayatına umut ışığı oldu.

Sesini Yükselt Haklarını Savun Projesi çerçevesinde gerçekleştiren küçük hibe programına katılan ve hibeye hak kazanan Vakıf, bu projesinde özellikle farkındalık yaratma ve seslerini daha geniş kitlelere ulaştırmak adına başarılı bir iletişim kampanyası gerçekleştirmiştir. Bu proje ile birlikte bilgilendirici billboard, poster ve broşürler hazırlanmış ve Lefkoşa ve Girne’de geniş dağıtımı yapılmıştır. Ayrıca biri kök hücre donörü olma ile ilgili bilgilendirici, diğeri ise farkındalık yaratma amaçlı gerçek bir deneyimin paylaşıldığı iki kısa film hazırlanmıştır. Bu proje çerçevesinde 500 kişiye ulaşılması hedeflenmiş ve geniş bir kitleye ulaşarak, proje hedeflerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.

 

Diğer tüm sivil toplum örgütlerinde olduğu gibi bireysel ve kurumsal gönüllülük ve destek Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı içinde hayati önem taşımaktadır. Bu kadar aktif ve yoğun bir programı olan vakfa siz de gönüllü olarak, çeşitli alanlarda destek verebilirsiniz. Vakıf, özellikle deneyim kazanmak ve aynı zamanda büyük ve önemli bir amaca hizmet ederek bir fark yaratmak isteyen 18 yaşını geçmiş gençler için harika bir fırsat sunuyor. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiye ve irtibat bilgilerine, http://www.kemalsaracoglu.org/gonullu-olun/ linkinden ulaşabilirsiniz. Yine bireysel veya kurumsal olarak bağış yapmak isteyenler, http://www.kemalsaracoglu.org/bagis/ linkinden gerekli talimatları öğrenebilirsiniz.

Son olarak siz de donör olmak ve bir kişinin hayatına umut olmak isterseniz, http://www.kemalsaracoglu.org/donor-olun/ linkinden konu ile detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Hayat toplumsal dayanışma ile daha renkli, gelecek daha parlak, sorunlar daha aşılabilir. Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı bunun en güzel örneklerinden biri ve hepimizin katkısı önemli.

 Didem Eroglu, Mayıs 2017